Townsville North Star Athletic Club Inc. © All Reserved.

 

YEAR

NAME/S

2015

Peter Searle



2014

Lea Everingham



2013

Peter Jenner



2012

The Bennett Family



2011

Maria Cason



2010

Marion Hutton



2009

Stuart Pittar



2008

The Land Family



2007

Craig Bailey



2006

Mike Prentice



2005

Janet Rhead



2004

Brad Searle

Matthew Pilcher

Dale Walk

2003

Gavin Taylor



2002

Greg Deacon



2001

Brigida Henaway

Sue Pilcher


2000

Peter Searle

Gavin Taylor


1999

Ian Phillips

Roz Coleman


1998

Peter Searle

Gavin Taylor


1997

Peter Searle



1996

Peter Searle



1995

Peter Searle



1994

Judy Lonergan



1993

Dianne Jorgensen

William Brodie


1992

Vicki Hansen



Most Outstanding Club Person Awards

YEAR

SPORTSWOMAN

SPORTSMAN

2015

Catherine Hannell

Bradley Taylor

2014

Rita Fontaine

Gareth Hill

2013

Alexandra Kanowski

Jimmy Radovanovic

2012

Madison Bennett

Jackson Coppola

2011

Amie Ashelford

Lachlan McCulloch

2010

Cara Boustead

Matthew Bailey

2009

Ajia-Moon Flynn-Pittar

James Male

2008


Luke Colledge

2007

Merissa Colledge & Jessica Prentice

Matthew Bailey

2006

Claire Pilcher

Colin Abbey

2005

Meghann Hietamaki

Colin Abbey

2004

Louise Maloney

Michael Maloney

2003

Rachel Phillips

James Buckby

2002

Rachel Phillips

Michael Rhead

2001

Rachel Phillips

Julius Nyambane

2000

Julie Bennell

Matthew Vaughan

1999

Belynda Martin

Jarrod Bannister

1998

Belynda Martin

Paul Leigh

1997

T. Jones

Jade Hill

1996

S. Lambert

David McAllister

1995

Belynda Martin

S. Dowd

1994

Jenenne Hansen

J. Barnett

1993

Jenenne Hansen

R. Peters

1992

Sheryn Brodie

Justin Smith

1991

Sheryn Brodie

Graham Hay

1990

T. Hansen

Graham Hay

1989

M. Boatfield

Graham Hay

1988

M. Boatfield

Ian Boller

1987

R. Williams

A. Burge

1986

R. Xinos

S. Denning

1985

R. Besgrove

Ian Boller

1984

S. Pery

F. Coleman

1983

S. Barker

C. McLaughlin

1982

S. Barker

D. Pearce

1981

K. Anderson

F. Coleman

1980

R. Martin

F. Coleman

1979

P. Temple

F. Coleman

1978

L. Murray

S. Mitchell

1977

L. Murray

J. Cetnic

1976

R. Daly

P. Huxley

1975

C. Hill

D. Matthews

1974

C. Jacobson

D. Schefe

1973

L. Murray

D. Schefe

1972

S. Setter

M. Croker

1971

D. Mann

K. Hudson

1970

R. Matthews

K. Conn

1969

R. Coleman

K. Conn

Awarded to the female and male athlete 13 years - Open considered to promote the ideals of sportsmanship. Senior Sportsperson Awards

YEAR

SPORTSWOMAN

SPORTSMAN

2015

Racheal Jackson

Karl Denman

2014

Toni Hammond

Peter Kanowski

2013

Mareea Chaffey

Tricia Young

Peter Kanowski

2012

N/A

N/A

2011

N/A

N/A

2010

N/A

N/A

2009

N/A

Peter Kanowski

2008

N/A


2007

N/A

Joseph Kemei

2006

N/A

Darrin Milne

2005

Megan Minehane

Peter Kanowski

2004

Jean Colby

Darren Milne

2003

Yvonne Mullins

Glen Land

2002

Yvonne Mullins

Jeremy Acford

2001

Yvonne Mullins

Anthony Lee

2000

Yvonne Mullins

Charlie Doyle

1999

Jean Colby

Alan Forte

1998

Yvonne Mullins

Charlie Doyle

1997

Yvonne Mullins

Barry Mullins

1996

Yvonne Mullins

Alan Forte

1995

Yvonne Mullins

Alan Forte

1994

Yvonne Mullins

Barry Mullins

1993

Yvonne Mullins

Peter Searle

1992

Yvonne Mullins

Barry Mullins

Masters Sportsperson Awards

YEAR

SPORTSWOMAN

SPORTSMAN

2015

Helena Cason

Jackson Hughes

2014

Riley de Rooy

Mitchell Young

2013

India Kubin

Ethan Cross

2012

Cody-Jane Jackson

Matthew Kerr

2011

Lucy Clifford

Liam Prentice

2010

Ruby Alcock

John Kanowski

2009

Kimberley Jenner

Brenton Foster

2008

Madeline Stanton

Craig Land

2007

Adrienne Fleming

Bradley Pemmalaar

2006

Angela Maloney

Richmond Sense

2005

Alexandra Kanowski

Craig Land

2004

Garia Captain

Joel Guirao

2003

Meghann Heitamaki

Joel Guirao

2002

Louise Maloney

James Buckby

2001

Louise Maloney

Ben Henaway

2000

Nicole Hebblewhite

Ben Henaway

1999

Nicole O’Connor

Adam Montague

1998

Ann Maree Smeaton

Kelvin Baxter

1997

Rachel Phillips

L. Crow

1996

J. Linehan

M. Pattel

1995

Jodie Searle

T. Foster

1994

T. Christopher

M. Pattel

Junior Sportsperson Awards

May Whalley

Pat Coleman

Frank Coleman Snr

June Anderson

Bryan Anderson

Jill Blanikie

Bill Blaikie

Jill Pery

Nevile Pery

Nita Besgrove

Bev Tomkins

Judy Hay

Ted Hay

Dennis Frillingos

Yvonne Mullins

Peter Searle

Barry Mullins

Gail Brodie

Craig Bailey



Awarded to club members whose dedication has been proven over the long term. Life Memberships